Browar Myślęcinek i mroczne podziemia

Browar Myślęcinek

Od wielu lat majestatyczne budynki dawnego browaru Myślęcinek niszczeją zapomniane przez ludzi, i obracają się w ruinę. Stan ten wynika z uporu obecnego właściciela, czyli spadkobiercy jednego z właścicieli.
W latach 2000 był pomysł utworzenia tutaj muzeum browarnictwa, ale pomysł ten spalił na panewce, a budynki niszczeją.

Browar Myślęcinek

Początki historii, i jej przebieg

 Rokiem 1861 w podbydgoskiej miejscowości Myślęcinek, na terenie należącym do Otto Strübiga nieznany człowiek założył browar, nazwany „Rittergutsbrauerei Myslencinek”, co po polsku znaczy mniej więcej „dworski browar Myślęcinek”. Rokiem 1876 rozpoczęto budowę budynków, a w 1889 roku browar został rozbudowany.
Początkowo był w posiadaniu właściciela ziemi, na której go zbudowano, czyli wymienionego wyżej  Otto Strübiga, prokurentem (inaczej pełnomocnikiem spółki) był Julius Otto,  natomiast mistrzem piwowarskim Wilhelm Köhler.
Zakład w latach 90. XIX w. produkował 10 000 hl piwa rocznie piwo metodą bawarską i bardzo dobrze prosperował. Jednak na skutek szybkiego rozwoju posiadany przez niego ręczny napęd okazał się niewystarczający. W roku 1898 zapadła więc decyzja o rozbudowie zakładu. W tym celu Otto Strübig przekształcił swój browar w spółkę komandytową. Rozbudowa przyniosła wiele innowacji, m.in. zainstalowano oświetlenie elektryczne (które pozostałości ciągle istnieją), maszynę parową oraz chłodziarkę firmy Linde. Przed instalacją chłodziarki piwo było chłodzone lodem pozyskiwanym zimą z pobliskich stawów oraz przechowywanym w obszernych piwnicach.
Przed wybuchem I wojny światowej jako dyrektor browaru pracował Otto Hoffmann z Bydgoszczy, natomiast mistrzem piwowarskim był Otto Keilhauer. Po jej zakończeniu  Otto Keilhauer objął posadę stanowisko dyrektora spółki i mistrza piwowarskiego.

Browar Myślęcinek

Polska odrodzona, Browar Myślęcinek jest w Polsce

Po powrocie terenów Myślęcinka do Polski browarem zaczął kierować Józef Kieroński. Następnie w 1928 roku sprzedał on browar Stanisławowi Roszewskiemu w latach 30.
W XX wieku Browar Obywatelski (tak na browar mówiła ludność bydgoska) zatrudniał ok. 50 osób.
W czasie II wś Myślęcinek razem z browarem przeszedł pod panowanie niemieckie, a po wojnie w Rosyjskie. Ostatecznie produkcję zakończono i browar zamknięto w 1950 roku, i otwarto w nim kwaszarnie kapusty, a następnie fabrykę farb.
Piwo tutaj warzone podobno było bardzo wysokiej jakości, i wielu smakoszy tego złotego trunku bardzo sobie to piwo chwaliło.

Nadziemia

Browar Myślęcinek

Młyn znajduje się na terenie paku Myślęcinek w zaroślach, latem polecam mieć jakiś cudowny sprej na owady, męczą niesamowicie.

Budynki na powierzchni są 2, jeden bez dachu widoczny pod spodem, oraz drugi trochę ciekawszy drugi. Ten drugi posiada jeszcze resztki dachu, oraz bardzo skromną pozostałość wyposażenia w postaci uchwytu na gaśnicę.

Browar Myślęcinek
Podziemia drugiego budynku
Rzeczony uchwyt
Browar Myślęcinek

I podziemia

Browar Myślęcinek
Wejście

Same budynki browaru poza faktem, że są ruiną raczej nie prezentują niczego ciekawego,. Najciekawsze są dość mroczne i rozległe podziemia, zwiedzanie tych podziemi latem jest bardzo miłą odskocznią od skwaru na zewnątrz, telefon pozywał ok 7 *C.

 

Browar Myślęcinek
Browar Myślęcinek
Browar Myślęcinek

Galeria

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepsze
Inline Feedbacks
Wszystkie komentarze

[…] tym okresie, przez rok był oddziałem browaru w pod bydgoskim myślecinku, browar ten opisywałem TUTAJ. Przypuszczalnie stał za tym myślęciński browar, tym bardziej że słód zawsze nie był […]

Przeczytaj także

1
0
Będę wdzięczny za opinię, skomentujesz?x